Drop Bear® | Kizer Clutch Lock™ | Nitro-V | Acrylic Handle | KizerV™ 3619A10
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
SPECIFICATIONS
Model: Drop Bear®
Model Number: V3619A10
Overall Length: 7.15 " / 181.6 mm
Designer: Azo
Opener: Thumb Stud
Blade Style: Drop Point
Blade Length: 2.97 "/ 75.50 mm
Blade Thickness: 0.10 "/ 2.5 mm
Blade Material: Nitro-V
Hardness: 2.36-2.40 " / 60-61 mm
Handle Length: 4.18 "/ 106.1 mm
Handle Material: Acrylic
Weight: 3.28 oz / 93 g
Lock Type: Kizer Clutch Lock™
Color: Green
Product Information
Shipping & Returns
Description
SPECIFICATIONS
Model: Drop Bear®
Model Number: V3619A10
Designer: Azo
Opener: Thumb Stud
Blade Style: Drop Point
Blade Length: 2.97 "/ 75.50 mm
Blade Material: Nitro-V