Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
FEATURES
New Members of the Sheepdog® C01C Family
The legendary C01C returns in a compact 2.9" profile. Building on its iconic cleaver-inspired sheepsfoot roots, this new edition expands the lineup with refined Drop Point options — delivering the signature Sheepdog® ergonomics in a more versatile, pocket-friendly form.
The Soul of the Handle: USA-Made Current Micarta®
Elite Action: Kizer Clutch Lock™
Nitro-V Steel: German Engineering
Toughness Defined. Forged from German-made Nitro-V steel, the blade strikes the perfect balance of razor-sharpness and corrosion resistance. With a 3.0mm blade thickness and a high-efficiency Flat Grind, whether you choose the Drop Point or Sheepsfoot, it is built for real daily tasks and serious performance.
Sheepdog® Ergonomics & Deep Carry
SPECIFICATIONS
Model: C01C 2.9 CD
Model Number: V3488.29CDA3
Overall Length: 7.05" / 179.18mm
Designer: Sheepdog® Knives
Opener: Thumb Stud
Blade Style: Drop Point
Blade Length: 2.95" / 74.97mm
Blade Thickness: 0.11" / 2.8mm
Blade Material: Nitro-V
Blade Finishing: Satin
Blade Grind: Flat
Handle Length: 4.10" / 104.21mm
Handle Material: Current Micarta (Blue Burl Canvas)
Pocket Clip: Deep Carry Reversible
Weight: 2.60oz / 73.6g
Lock Type: Kizer Clutch Lock™
Color: Blue & Green
Hardness: 60-61
Product Information
Shipping & Returns
Description
FEATURES
SPECIFICATIONS
Model: C01C 2.9 CD
Model Number: V3488.29CDA3
Designer: Sheepdog® Knives
Opener: Thumb Stud
Blade Style: Drop Point
Blade Length: 2.95" / 74.97mm
Blade Thickness: 0.11" / 2.8mm
Blade Material: Nitro-V
Blade Finishing: Satin
Blade Grind: Flat