Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Product image 11
Product image 12
Product image 13
Product image 14
Product image 15
FEATURES
The Art of Asymmetry & Performance
New Member of the Sheepdog® C01C Family — Legacy Reimagined for Today. The iconic C01C makes its return in a compact 2.9" profile. Combining its legendary "Cleaver" heritage with modern polish, this edition delivers Sheepdog® Knives’ iconic ergonomics in a portable, versatile form perfect for EDC.
The Soul of the Handle: USA-Made Current Micarta®
Kizer Button Liner Lock™
Nitro-V Steel: German Engineering
Defined by Durability. Forged with German-made Nitro-V steel, the blade strikes an optimal balance of razor-sharpness and corrosion resistance. With a 3.0mm blade thickness and a high-efficiency Flat Grind, whether you choose the Drop Point or Sheepsfoot design, it’s built to tackle real daily tasks and deliver exceptional performance.
Sheepdog® Ergonomics & Deep Carry
SPECIFICATIONS
Model: C01C 2.9 BS
Model Number: V3488.29BSA5
Overall Length: 7.06" / 179.34mm
Designer: Sheepdog® Knives
Opener: Thumb Hole
Blade Style: Sheepsfoot
Blade Length: 2.95" / 74.97mm
Blade Thickness: 0.12" / 3.0mm
Blade Material: Nitro-V
Blade Finishing: Satin
Blade Grind: Flat
Handle Length: 4.11" / 104.37mm
Handle Material: Current Micarta (Black Burlap)
Pocket Clip: Deep Carry Reversible
Weight: 3.22oz / 91.3g
Lock Type: Kizer Button Liner Lock™
Color: Black
Hardness: 60-61
Product Information
Shipping & Returns
Description
FEATURES
Kizer Button Liner Lock™
SPECIFICATIONS
Model: C01C 2.9 BS
Model Number: V3488.29BSA5
Designer: Sheepdog® Knives
Opener: Thumb Hole
Blade Style: Sheepsfoot
Blade Length: 2.95" / 74.97mm
Blade Thickness: 0.12" / 3.0mm
Blade Material: Nitro-V
Blade Finishing: Satin
Blade Grind: Flat